Blog
5 zasad bezpiecznego transportu materiałów sypkich
Transport materiałów sypkich może być trudnym zadaniem, które wymaga starannego planowania. Od zapewnienia bezpieczeństwa ładunku do znalezienia wydajnych tras, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby wykonać zadanie w sposób bezpieczny i efektywny. O jakich zasadach należy pamiętać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Koparka i jej rola na placach budów
Prowadzenie robót budowlanych na większą skalę z reguły oznacza konieczność korzystania z ciężkiego sprzętu różnego rodzaju. Będzie tak zarówno na etapie przygotowań, gdy wykonuje się niwelacje i powstają pierwsze wykopy, jak i podczas wznoszenia budowli, kiedy nie sposób obejść się bez wszelkiego typu dźwigów czy betonowozów. Jednym z urządzeń, które najbardziej kojarzą się z budownictwem, jest jednak koparka. Przekonajmy się, do czego są używane. Sprawdźmy też, jaka jest ich konstrukcja, funkcjonowanie oraz najczęściej spotykane typy.
Wynajem sprzętu rolniczego - kiedy to się opłaca?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z koniecznością przeprowadzania wielu zabiegów agrotechnicznych wymagających użycia odpowiednich wyspecjalizowanych maszyn. Pozwala to na znacznie skrócenie czasu, potrzebnego do ich wykonania, uzyskania lepszych efektów, jeśli chodzi jakość i dokładność, a w niektórych sytuacjach również ograniczenie używanych materiałów – nawozu, ziarna siewnego czy środków ochrony roślin. Wszystkie działania tego typu przekładają się na ograniczenie ponoszonych kosztów, a co za tym idzie, zwiększenie opłacalności produkcji. Niestety wiele urządzeń jest bardzo drogich, a ich zakup może przekraczać możliwości finansowe rolnika. Istnieją jednak firmy proponujące wynajem sprzętu rolniczego, będący opłacalną alternatywą.
Czym się różni rozbiórka od wyburzenia?
Okres eksploatacji budowli może być bardzo długi, jednak czasem ich właściciele decydują się na zastąpienie istniejącego obiektu innym np. z uwagi na zmianę profilu prowadzonej działalności czy niemożność rozbudowy danej konstrukcji. Sposobem na pozbycie się budynku jest jego wyburzenie lub rozbiórka. Operacje te mogą być także wykonywane w przypadku części konstrukcji. Choć pojęcia te są w języku potocznym stosowane zamiennie, to w rzeczywistości dotyczą działań o nieco innym charakterze. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Rodzaje wykopów budowlanych
Roboty ziemne są ważną częścią każdego procesu inwestycyjnego, niezależnie od jego rodzaju i skali. Przed przystąpieniem do budowy konkretnego obiektu niezbędne okaże się właściwe przygotowanie terenu od jego niwelacji, po nadanie odpowiedniego ukształtowania. Jednymi z najczęściej wykonywanych w ramach robót ziemnych prac okazują się zwykle wykopy koparko-ładowarką. Przekonajmy się, w jakich sytuacjach będą one niezbędne i sprawdźmy, jakie są rodzaje wykopów.
Zastosowanie piasku na placach budów
Żadna inwestycja budowlana nie może być prowadzona bez dostępu do odpowiednich materiałów. Jednymi z najważniejszych z nich są kruszywa budowlane, a zwłaszcza najpowszechniej stosowany piasek, który przy wykonywaniu niektórych obiektów np. w drogownictwie jest zwykle potrzebny w dużych ilościach. Sprawny transport materiałów sypkich i rytmiczne dostawy kruszyw będą więc w znacznym stopniu wpływały na tempo robót. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce piasku budowlanego i przekonajmy się, w jaki sposób jest on wykorzystywany.
Jak sprawnie i bezpiecznie transportować materiały sypkie?
Przewóz ziemi, żwiru, tłucznia czy piasku w ilości potrzebnej do wyrównania działki, wykonania podsypki pod chodnik, stworzenia betonu pod fundamenty lub do innych prac budowlanych przeważnie przekracza możliwości samochodów osobowych, a nawet lekkich przyczep transportowych. Nie można doprowadzić do wysypywania się materiału na drogę oraz ograniczania widoczności innych kierowców. Jak należy transportować materiały sypkie?